Sosyal Medya ve Önemi

Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya, kullanıcının hayal gücüyle beraber kendi içeriğini üretip bu içeriği paylaşıma sunduğu bir ağ hizmetidir. Birçok kişi, kurum ve kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede erişim kolaylaşmakta olup kullanıcı içerikleri, fotoğrafları, videoları, makaleleri, köşe yazılarını, hava durumunu, günlük yaşanan olayları vb. birçok olayı görebilmektedir. Kullanıcı bu platformda herhangi bir görüşünü kolaylıkla dile getirebilir ve eleştirisini yapabilmektedir.

Sosyal Medyanın Tanımı

Firmalar ve kullanıcıların çok tercih ettiği bu platform çok kullanılmakta ve gün geçtikçe sayısı daha da artmaktadır. Bu platformda içerik oldukça önemlidir. İlgi çekici içerik üretimi ve kampanyalar paylaşıldığı an itibariyle binlerce kullanıcıya erişim sağlamaktadır. Bu sayede firmalar ve üreticiler için büyük bir avantaj oluşturup zaman kaybını da engellemektedir. Sosyal mecra ile geleneksel medya arasında bazı farklar söz konusudur. Geleneksel medyada kullanıcılar sadece dinleyici, okuyucu ve gözlemleyici rolü üstlenirken diğer medya anlayışında böyle bir durum  söz konusu değildir. Aksine kullanıcı içeriği değerlendirip takipçileriyle görüşlerini paylaşabilmektedir.

 

Sosyal Medya Ve Önemi

Öncelik olarak reklam hedeflemesi vardır. Birçok kullanıcı da aslında bu amaç doğrultusunda bu platformu tercih etmektedir. İnsanlar bu platformda sadece kimlik bilgileri değil hobilerini, müzik zevklerini, tuttuğu takımı hatta ikamet ettikleri bölgeyi bile paylaşmaktadır. Bu da reklam vermek isteyen markalara hedef seçmeleri konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Birçok geniş kitleye sahip olan bu platformda bilgi akışı ve güncellemesi oldukça hızlıdır. Bu sayede kullanıcılar dünyada ve ülkede neler olup bittiğine dair gelişmelere erken haberdar olabilmektedir. Kendi zevkleri ve hobileri olan insanlarla tanışıp fikir alışverişi yapabilmektedirler. Aynı zamanda bu mecra sayesinde bilgiye çok daha hızlı erişim imkânı olduğundan okuyan öğrencilere pek çok katkı sağlamaktadır.

 

Ek olarak bazı gençler, bazı alanlarda kendilerini ifade etmekte zorluk çekerken sosyal medya sayesinde kendilerini ifade etme becerileri gelişip, bazı yeteneklerini keşfetmektedirler. Bir başka önemi ise seyahat rehberi olma özelliği taşımaktadır. Seyahat edilecek ülke için araştırmalar yapabilir ve giden insanlarla iletişim kurup eksilerini ve artılarını değerlendirebilirsiniz. Bu platformun fazlasıyla önemi bulunmaktadır. Bazı sosyal platformlar ülkeler tarafından suçluların takibinde de kullanılmaktadır.